модуль 3_методики, тести, самостійні

!!!!! ТЕСТИ РОЗМІЩЕНІ ПІСЛЯ МЕТОДИК, В КІНЦІ СТОРІНКИ - ТЕМИ САМОСТІЙНИХ РОБІТ

МЕТОДИКИ


ТЕХНІКА ВВЕДЕННЯ ВАКЦИНИ БЦЖ
Вакцинацію проводьте на 3-тю добу життя дитини.
Показання: Вакцинація новонароджених дітей та ревакцинація.
Протипоказання: ГРВІ, підвищення температури тіла, пологова травма, диспепсія, отит, захворювання шкіри, пневмонія, гемолітична хвороба, недоношеність (маса тіла при народженні менше ніж  2000 г).
Сумнівна і позитивна проба Манту, захворювання на туберкульоз, шкірні захворювання, алергічні стани, ревматизм у гострій і підгострій фазі, енцефаліт, менінгіт, гострі та хронічні інфекційні процеси, імунодефіцитні стани, злоякісні захворювання крові, ускладнення після попереднього щеплення.
Місце проведення: Пологовий будинок, кабінет щеплення лікувально-профілактичних закладів. Оснащення: 
1. Протитуберкульозна суха вакцина БЦЖ в ампулах по 0,5мг. Суха вакцина БЦЖ представляє собою живі мікобактерії вакцинного штама БЦЖ, Вакцина зберігається в холодильнику, в пологовому будинку в спеціальній кімнаті.Прищепна доза міститься в 0,05мл розведеної вакцини і становить 0,025 мг культури БЦЖ.
2. Розчинник  (стерильний 0,9% розчин натрію хлориду) в ампулах по 1 мл (додається до вакцини). Стерильний туберкуліновий шприц, голки для розведення, нару та введення вакцини, шприц ємкістю 2 мл, стерильні ватні кульки, стерільні  марлеві серветки, гумові рукавички, захисні окуляри, 70% розчин етилового спирту, склянка з темним ковпачком для зберігання відкритої ампули, дезінфекційний розчин.
Алгоритм: Дитину оглядає лікар або фельдшер на ФАПі, проводить термометрію та дає дозвіл на щеплення. Дозвіл на проведення щеплення заносять в “Історію розвитку дитини”( форма № 112/о ), в пологовому будинку – в «Історію розвитку новонародженого (форма № 097/о )
Поясніть матері мету та техніку вакцінації БЦЖ, отримайте її дозвіл. Проведіть психологічну підготовку матері та дитини. Перевірте наявність дозволу на щеплення, прізвище дитини. Вимийте руки. Візьміть вакцину БЦЖ та розчинник з холодильника. Уважно прочитайте назви, перевірте термін придатності, цілісність ампул, якість вакцини та розчинника, термін придатності та герметичність шприців.
Вимийте руки, просушіть індивідуальним рушником, надягніть стерильні гумові рукавички. Відкрийте ампулу з розчинником, ампулу з вакциною БЦЖ.
Розведіть вакцину БЦЖ  у 1 мл 0,9% розчину натрію хлориду. Наберіть в туберкуліновий шприц 0,1 мл вакцини БЦЖ. Змініть голку. Надлишок вакцини витисніть у ватну кульку до 0,05 мл. Не торкайтесь голкою до вати!
Продезинфікуйте  гумові рукавички.
Шкіру зовнішньої поверхні лівого плеча на межі між верхньою та середньою третиною обробіть двічі 70% розчином етилового спирту.
Просушіть стерильною ватною кулькою. Натягніть шкіру в ділянці ін’єкції.
Введіть голку внутрішньошкірно зрізом угору і введіть 0,05 мл вакцини.При правильному введенні вакцини зявляється папула білуватого кольору, діметром 6-8 мм , 5-6 мм у новонароджених. Через 15-20 хв. папула зникає.
Відкриту ампулу покладіть у склянку, накрийте стерильною серветкою та темним ковпачком. Відкриту ампулу зберігайте не більше 6 годин.Продезінфікуйте ампулу із залишками вакцини, шприці, ватні кульки, гумові рукавички.
Місце інєкції не можна обробляти йодом, не слід накладати повязку. Необхідно оберігати місце ін’єкції від механічного пошкодження.
Дані про проведення щеплення занесіть в «Історію розвитку дитини» ( форма № 112/о) та «Журнал реєстрації вакцинацій і ревакцинацій БЦЖ» та в « Історію розвитку новонародженого»( форма №  097/о),  карту профілактичних щеплень (форма № 063/о), карту імунізації, паспорт новонародженого. Зазначте дату щеплення, серію і контрольний номер вакцини.
!!!!!!! Після щеплення через 4-6 тижнів розвивається специфічна реакція: папула, везикула, пустула розміром 5-10 мм в діаметрі.
Поствакцинальна реакція триває протягом 2-3 місяців, іноді довше.
Якщо вакцинація в пологовому будинку дитині не проведена, то дітям віком понад 2 міс її проводять після негативної проби Манту. Імунітет утворюється через 6-8 тижнів.У 90-95% дітей на місці щеплення утворюється рубчик до 10 мм в діаметрі.

Проведення проби Манту, оцінювання результатів
Мета: Для ранньої діагностики туберкульозу; для визначення ступеня інфікованості дитячого населення; для відбору дітей на ревакцинацію БЦЖ.
Протипоказання: Захворювання шкіри. Гострі і хронічні інфекційні захворювання. Алергічні стани. Ревматизм в активній фазі. Епілепсія.
Місце проведення: Кабінет щеплення дитячої поліклініки, ФАП, маніпуляційний кабінет дитячого садку та школи.
Оснащення:  Очищений туберкулін у стандартному розведенні (PPD-L), туберкуліновий шприц, 70% спирт, стерильні ватні кульки.
Алгоритм: Перевір дозвіл на проведення проби Манту, прізвище дитини. Вимий руки, просуши індивідуальним рушником, одягни стерильні гумові рукавички.
Набери в туберкуліновий шприц 0,1 мл туберкуліну ( 2 ТО). Шкіру середньої третини передпліччя (в парні роки – права рука, в непарні - ліва) оброби двічі 70% спиртом. Просуши стерильною ватною кулькою.Натягни шкіру передпліччя. Введи голку внутрішньошкірно, зрізом вгору і введи 0,1 мл розчину (2ТО).
Знезаразь шприц, ватні кульки, гумові рукавички.
Поради матері: Протягом 3 днів місце ін’єкції не мочити, не травмувати, не обробляти  антисептиками.
Признач день, коли потрібно прийти для оцінки проби.( через 72 години).
Реєстрація:
Дані про проведення проби Манту занеси в форму 063, Ф-112 та журнал реєстрації проби Манту.
Оцінка результатів:
Наклади прозору пластмасову лінійку перпендикулярно осі руки. Виміряй діаметр папули
 ( гіперемія будь яких розмірів враховується як сумнівна реакція).
Якщо розмір папули: 0 - 1 мм – реакція негативна; 2 - 4 мм – сумнівна;  5 мм та більше – позитивна; більше 17 мм – гіперергічна.
Результати проби Манту занеси в Ф-063, 112  та журнал реєстрації проби Манту.
Додаток:
Негативний результат проби  Манту означає, що в організмі дитини немає туберкульозної палички і немає імунітету до туберкульозу.
Сумнівна реакцію не береться за увагу;
Вперше позитивна проба Манту – віраж туберкулінової проби – це конверсія туберкулінового тесту з негативного до позитивного, з папулою 10 мм та більше свідчить про інфікування мікобактеріями туберкульозу.
Якщо вперше позитивна реакцію Манту виявлена на наступний рік після проведення щеплення БЦЖ, то це – поствакцінальна реакція, яка свідчить про утворення імунітету до туберкульозної палички; Але якщо розмір папули 15 мм та більше, то вірогідне туб. Інфікування.
Якщо проба Манту зростає, то це – туб.інфікованість ( туб. паличка розмножується в організмі); Гіперергічна реакція Манту свідчить про те, що дитина хвора на туберкульоз, або у неї алергійна реакція на туберкулін.


Взяття матеріалу на чашку Петрі у разі кашлюка.
Місце проведення: Приймальне відділення дитячої інфекційної лікарні, ізолятор поліклініки, вдома.
Обладнання: Штатив для пробірок.  Стерильні пробірки зі стержнями, на кінцях яких ватні тампони.  Стерильні шпателі. Склянка для забруднених шпа­телів.. Чашка Петрі з кров'яним агаром.
Алгоритм: Вимий руки. Посади дитину обличчям до світла.
1. У праву руку візьми стерильний шпатель.
2. Відкрий дитині рота і надави на корінь язика для  провокації нападу спазматичного кашлю при кашлюку.
3. Під час нападу відкрий чашку Петрі з кров'яним агаром і під­неси її на відстань 8—10 см від рота дитини. Дитина кашляє і на кров'яний агар чашки Петрі потрапляють крап­линки слизу, в яких містяться па­лички Борде - Жангу. Тримай чашку відкритою 20 с. Після взяття матеріалу чашку закрий.
4. Заклей чашку стрічкою паперу, на якому випиши направлення в лабораторію.

Взяття мазків з зіву та носа на різну мікрофлору
Місце проведення: Дитяче відділення, дитяча поліклініка, дитячі заклади.
Обладнання: Стерильні пробірки з ватними  тампонами, стерильні шпателі, склянка для забруднених шпателів.
Алгоритм: Дитину раннього віку усади на коліна дорослого, який  однією  рукою  фіксує руки дитини, а іншою його голову, тримаючи за лоб. Для взяття мазка з зіву язик притримуй шпателем, тампон вводи вздовж шпателя, не дотримуючись до язика, щік, зубів і ясен.
                                             Мазок з носа.
   Для всіх видів дослідження: стерильний тампон ввертаючими рухами по черзі вводи в носові ходи на відстань 1 – 1,5 см., помісти в  стерильну пробірку.
                              Мазки з зіва на стрептокок та стафілокок
    Бери сухим стерильним тампоном з поверхні  мигдаликів.                       
                             Мазок із зіва та носа на дифтерійну паличку
   Мазок бери на межі ураженої та здорової тканини, а при обстеженні контактних -  з мигдаликів, піднебінних дужок, язичка;
                               Мазок  з носоглотки на менінгокок
 Бери стерильним ватним тампоном на зігнутому дроті, який вводять за м’яке піднебіння; транспортування в теплих умовах.
                               Мазок з зіву на коклюшну паличку
   Бери стерильним тампоном чорного кольору з зігнутим кінцем, який вводять за мигдалики.

Примітка: мазки беруть до їди, або через 3 год. після їжі, в лабораторію відправляють не пізніше ніж через 3 год.  Пробірки маркірують.
Маніпуляцію реєструють в журналі реєстрації бак. досліджень.


Збирання харкотиння для  виявлення мікобактерій туберкульозу
Місце проведення: Стаціонар.
Оснащення: Плювальниця з темного скла з металевою кришкою.  Чашка Петрі.
Алгоритм: Для запобігання зараження туберкульозом при збиранні харкотиння медичний працівник зобов'язаний бути у шапочці, масці, клейончатому фартусі та гумових рукавичках та повинен стояти позаду пацієнта. 
Попросити хворого зробити декілька глибоких вдихів і тільки потім похаркати в посуд з послідуючою перевіркою наявності в посуді харкотиння.
В стаціонарних умовах доцільно проводити дослідження харкотиння 3 доби підряд в ранкові години вище приведеним методом. Харкотиння збирається в скляні ємкості з широким горлом з кришками, а потім передається в лабораторію для дослідження. 
При зберіганні та доставці харкотиння в лабораторію на дослідження необхідно також додержуватись заходів по запобіганню зараження туберкульозом. Для зберігання та перевозки використовують спеціальні контейнери або металеві бікси. 
Консервування харкотиння. 
При неможливості доставки в мікробіологічну лабораторію харкотиння, зібраного для мікробіологічної діагностики туберкульозу, протягом 2 - 8 годин після збору, його необхідно консервувати одним з існуючих консервантів (10,0 % водний розчин трьохзаміщеного фосфорнокислого натрію, 5,0 - 10,0 % розчин гліцерину, 10,0 % розчин натрію хлориду, 2,0 - 3,0 % розчин борної кислоти) шляхом заливання зібраного харкотиння консервантом. Останній консервант найбільш зручний в умовах спекотного клімату. 
Харкотиння, зібране в скляну плювальницю, заливають консервантом у співвідношенні 1:1, герметично закривають кришкою, встановлюють у дерев'яний ящик із гніздами і пересилають разом із направленням, в якому вказане прізвище хворого й адреса, у бактеріологічну лабораторію.    


Порядок взяття матеріалів для серологічної діагностики ВІЛ-інфекції.
Матеріалом для виявлення антитіл до ВІЛ є сироватка або плазма крові.
Оснащення: Стерильні пробірки та пеніцилінові флакони з гумовими пробками або спеціально передбачені для цього пластикові пробірки, шприці на 5 - 10 мл, голки, марлеві тампони, розчин антисептика (70 град. етиловий спирт), бікси з стерильним матеріалом та інструментом.
Алгоритм: 1.Для приготування сироватки беруть з вени 7 мл крові в суху пробірку (без консерванту), закривають гумовою пробкою і не пізніше 3 годин доставляють в лабораторію.
2.В окремих випадках, в разі необхідності обстеження дітей та людей з поганими венами, можна брати 3 - 4 краплини крові з пальця на спеціальний фільтрувальний папір.
  Такі проби можна зберігати у холодильнику протягом 7-10 діб при температурі +2 град. - +4 град. С в щільно закритому поліетиленовому пакеті. 


Активна імунізація проти кашлюку, дифтерії, правця (АКДП), гемофільної інфекції.
Показання: Активна профілактика коклюшу, дифтерії, правця.
Протипоказання: Гострі інфекційні та неінфекційні захворювання, загострення хронічних захворювань,  незвичайні реакції та ускладнення на попереднє щеплення, хвороби нервової системи, недоношеність, тяжкі форми алергічних захворювань, імунодефіцитні стани, злоякісні захворювання.
Місце проведення: Кабінет щеплення дитячої поліклініки, кабінет щеплень ДДЗ, медичний кабінет в школі  або ФАП.
Оснащення:Адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина, антигемофільна вакцина Хіберікс, або комплексна вакцина проти дифтерії, кашлюка, правця, гемофільної інфекції, поліомієліту,  шприци, 70% спирт, ватні кульки.
Алгоритм: Перевір наявність дозволу на щеплення. Вимий руки. Перевір вакцину. Знезаразь руки. Одягни стерильні гумові рукавички. Набери в шприц 0,5мл вакцини. Оброби зовнішній квадрант сідниці двічі ватною кулькою, зволоженою 70% спиртом. Введи вакцину внутрішньом’язово.
Знезаразь шприц, ватні кульки, рукавички.
Забезпеч медичний нагляд за дитиною після щеплення протягом 30 хвилин.
Стежити за станом дитини. Не мочити місце ін’єкції протягом доби. При підвищенні температури дати дитині жарознижуючі препарати. При виникненні інфільтрату на місці ін’єкції прикласти грілку.
Дані про щеплення заносять в карту профілактичних щеплень (Ф-063), історію розвитку дитини (Ф-112) та журнал реєстрації АКДП.


Методика введення протидифтерійної сироватки
Показання: Лікування хворих на дифтерію.
Місце проведення: Інфекційне відділення.
Оснащення: Сироватка протидифтерійна концентрована, сироватка розведена 1:100, шприц, ватні кульки, 70% спирт.
Алгоритм: Сироватка зберігається в сухому, темному, прохолодному місці, при t0 – (5 – 30С). сироватку випускають в ампулах по 1 дозі – 10 000 МО, та по 2 дози – 20 000 МО. В упаковці міститься 5 ампул з цільною сироваткою – маркіровані синім кольором та 5 ампул розведеної 1 : 100 сироватки – маркірованої червоним кольором.
Перевір термін придатності, цілісність ампули та якість сироватки. Не застосовуй сироватку при зміні фізичних властивостей, порушенні прозорості, неправильному зберіганні.Вимий руки.
Візьми ампулу з розведеною 1:100 сироваткою (ампула маркірована червоним кольором).     Знезаразь руки. Одягни стерильні гумові рукавички.
1. Зроби пробу: введи розведену сироватку 1:100 в дозі 0,1 мл  внутрішньошкірно у внутрішню поверхню середньої третини передпліччя. Через 20 хв. лікар читає результати проби. Проба вважається негативною, якщо діаметр набряку та (або) почервоніння менше ніж 1 см.
2. У випадку негативної проби візьми цільну сироватку маркіровану синім кольором.
Набери в шприц 0,1 мл сироватки, введи підшкірно в зовнішню ділянку середньої третини плеча.
3. При відсутності місцевої та загальної реакції через 30-60 хв. підігрій цільну сироватку до температури 36 С. Набери призначену дозу сироватки та введи внутрішньом’язово. В одне місце не вводь більше 8-10 мл. Після введення сироватки спостерігай разом з лікарем за хворим протягом 1 години.
 Зроби відмітку про проведену пробу та введення сироватки в листку призначень.


Накладання зігрівального компресу на слинні залози
Місце проведення:Дитяча  інфек­ційна лікарня, вдома.
Оснащення: Лоток. Марлева серветка, складена в 6— 8 шарів, вощений папір, шар вати, бинт,.10% камфорне масло.
 Алгоритм: Запалення слинних залоз буває при паротитній інфекції. Признача­ють вигрівання     слинних залоз лампою "Солюкс", мішечками з прогрітими піском або сіллю. На залози можна накладати зігрівальний компрес тільки з камфорним маслом.
Хворим на епідемічний паротит не можна накладати спиртові компреси!
Вимий руки. Склянку з камфорним мас­лом підігрій   на водяній бані до 40 °С. Налий підігріте масло в лоток.
1. Змочи марлеву серветку, скла­дену в 6—8 шарів, у підігрітому 10% камфорному маслі і відтис­ни її й приклади теплу марле­ву серветку до слинної привушної залози. Зверху на марлеву серветку поклади вощений папір і шар вати. Ці шари компресу повинні бути на 2 см більше один від одного, щоб забезпечити збереження тепла. Після накладання усіх шарів ком­пресу зафіксуй його бинтом. Термін, на який накладають ком­прес, не повинен перевищувати 8— 12 год.  Зроби відмітку в листі призначень


Проведення активної іммунізації  проти кору, епід. паротиту, червоної висипки (КПК)
Показання:  Активна специфічна профілактика кору, краснухи, епід. паротиту.
Протипоказання:  Гострі інфекційні та неінфекційні захворювання, іммунодефіцитні стани, злоякісні захворювання, тяжкі форми алергічних реакцій.
Місце проведення: Кабінет щеплення дитячої поліклініки або ФАПу.
Оснащення: Вакцина КПК ( полівалентна) жива суха, або моновалентні вакцини проти кору, червоної висипки, епід. паротиту, шприці, 70% спирт, ватні кульки.
Алгоритм: Перевір наявність дозволу на щеплення.  Вимий руки. Перевір вакцину.
Одягни стерильні гумові рукавички.
Розчини вакцину. Оброби двічі зовнішню поверхню плеча ватною кулькою змоченою 70% спиртом. Набери 0,5 мл вакцини. Введи вакцину підшкірно.
Забезпеч медичний нагляд за дитиною протягом 30 хвилин. Знезаразь шприц, ватні кульки, гумові рукавички.
Стежити  за станом дитини. Не мочити місце ін’єкції протягом доби. При змінах у стані здоров’я звернутися до лікаря.
Дані про щеплення занеси в карту профілактичних щеплень (Ф-063), “Історію розвитку дитини” (Ф-112) та журнал реєстрації  вакцинації проти кору, червоної висипки, епід. паротиту


Техніка проведення щеплення проти поліомієліту
Місце проведення: Поліклініка, кабінет щеплень.
Оснащення: Обладнання кабінету щеплень. Пероральна жива поліомієлітна вакцина.  Стерильний шпатель.
Алгоритм: Дитину посади на руки матері обличчям до світла. Мати тримає дитину і фіксує її голову. Вимий руки.
1. Перевір термін зберігання вакцини, цілість флакона.
2. Зними стерильними ножицями металевий ковпачок з флакона, відкрий гумову пробку.
3. Надягни на флакон спеціальну піпетку, яка додається до вакцини.
4. Відкрий дитині рота, шпателем у лівій руці підними кінчик язика.
5. У правій руці тримай флакон з піпеткою і капни  під язик 4 краплі полівакцини або 2 краплі моновакцини.
6. Попередь матір про те, що протягом 1,5—2 год. дитину не можна годувати.
7. Спостерігай за станом дитини протягом 1 год.
8. Зареєструй проведене щеплення у ф.112,  ф. 63,  журналі реєстрації щеплень.


Щеплення проти вірусного  гепатиту В
Показання: Активна специфічна профілактика вірусного гепатиту В та профілактика ускладнень при вірусному гепатиті В.
До груп високого ризику щодо вірусного гепатиту В відносяться: працівники охорони здоров’я; студенти медичних ВУЗів та училищ; хворі, які отримують кров та препарати крові; новонароджені, які народилися від інфікованих матерів; хворі на гемофілію; пацієнти, які готуються на оперативне втручання.
 Протипоказання:   Гострі захворювання, алергічні реакції.
Місце проведення:   Кабінет щеплення дитячої поліклініки або ФАПу.
Оснащення:  Вакцина проти вірусного гепатиту В, шприц, 70% спирт, стерильні ватні кульки, стерильні гумові рукавички.
Алгоритм:  Перед щепленням дитину оглядає лікар-педіатр або фельдшер. Проводить термометрію, дає дозвіл на щеплення. Перевір етикетку, термін придатності, якість вакцини. (Зберігається вакцина в холодильнику при t 2-80С.) Перевір наявність дозволу на щеплення.
Вимий руки. Перевір вакцину. Знезаразь руки. Одягни стерильні гумові рукавички.
 Набери в шприц 0,5 м або 1,0 вакцини в залежності від віку дитини.( Дітям до 10 років доза вакцини складає 10 мкг або 0,5 мл, дітям старшим 10 років – 20 мкг або 1,0 мл).
Введи вакцину глибоко внутрішньом’язово в ділянку дельтовидного м’яза або в ділянку стегна з зовнішнього боку новонародженій дитині. Відкритий флакон з вакциною зберіганню не підлягає.
Знезаразь шприц, рукавички, ватні кульки. Забезпеч медичний нагляд за дитиною після щеплення, протягом 30 хв.
Стежити за станом дитини, не мочити місце ін’єкції протягом доби, при виникненні інфільтрату на місце ін’єкції прикласти сухе тепло.
Дані про щеплення занеси в Ф-112 “Історія розвитку дитини”, Ф-63 “Карта профілактичних щеплень” та “Журнал реєстрації вакцинацій проти гепатиту”.


Допомога під час проведення спинномозкової пункції

Наказ МОЗ України № 234 выд 10.05.2007р..
Місце проведення: Дитячий ста­ціонар, психоневрологічний диспан­сер, дитяча інфекційна лікарня.
Оснащення: Стерильний столик, на якому під­готовлено: ватні кульки, пінцети , спирт 96%, 5% спиртовий розчин йоду, 0,25% розчин новокаїну в ампулах по 10 мл. Стерильний лоток. Одноразові шприци.  Стерильні марлеві серветки. Стерильні голки з коротким зрізом із мандреном. Стерильні пробірки в штативі – 5 шт. Лоток для забруднених пінцетів.. Стерилізатори для промивання і замочування шприців у 3% розчині  хлораміну на 1 год.
Спинномозкову пункцію прово­дять з діагностичною та лікувальною метою.
Алгоритм:  Вимий та продезинфікуй руки. Дитину покла­ди на бік ближче до краю стола, ноги підігни до живота, голову нахили­ до груднини.
Забір матеріалу здійснює лікар до початку антибактеріальної терапії.
Місце пункції обробляють антисептиком (зазвичай таким, що містить  йод)  та 70% спиртом.
 Із спинномозкового каналу, лікар за допомогою люмбальної пункції, дотримуючись правил асептики, забирає ліквор у 3 стерильні пробірки, що герметично закриваються (по 1 см3 мінімум, за можливості - по 3-4 см3): пробірка № 1 - для біохімічних досліджень (визначення білка та глюкози); пробірка № 2 - для бактеріологічних досліджень, пробірка № 3 - для цитологічних досліджень (підрахунок клітин).
Хвору дитину перевезти в палату  Покласти на рівну поверхню ліжка в горизонтальному положенні на животі, без подушки на 2—3 год.
Стежити за дотриманням ліжко­вого режиму та станом дитини протягом 1 доби.
Погодувати дитину через 2 год.
Знезаразь шприці, голки, ватні кульки, клейончастий фартух. Вимий руки. Заповни направлення в клінічну, біохімічну і бактеріологічну лабораторії.
Доставка в максимально короткі терміни при температурі 370 С (в термоконтейнері ).
 За умови неможливості негайно доставити ліквор в лабораторію, як виключення, його засівають на чашки з шоколадним і кров’яним агарами та декілька крапель вносять в середовище для контролю стерильності (тіогліколеве). Поміщають посіви в термостат з температурою 37±1оС і намагаються якнайшвидше відправити до лабораторії, але не пізніше 2 годин після забору матеріалу.
При підозрі на туберкульозну або грибкову етіологію менінгіту відбирають не менше 10 см3 ліквору. У всіх випадках підозри на менінгіт для мікробіологічного дослідження також забирають матеріал з передбачуваного джерела інфекції.


ВЗЯТТЯ МАТЕРІАЛУ НА ВІРУСОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
Взяття мазків із задньої стінки глотки (мазки із зіву):
Взяти тампон і повільним рухом зробити мазок із задньої стінки глотки та мигдаликів. Попросити пацієнта сказати «ааа», щоб піднявся язичок на піднебінні. Утримуйте язик за допомогою шпателя.  Уникайте взяття мазків із м’якого піднебіння та не торкайтеся кінчиком тампона.  Відразу занурте тампон у стерильну пробірку з транспортним середовищем.Відламайте паличку тампона так, щоб кінець його залишився у пробірці, а кришечка закрилася. Зазвичай палички тампонів виготовлені з пластику, який легко ламається.
Взяття переднього назального мазка:
Використовується той самий тип тампона, що і для взяття мазка з зіву. Введіть кінчик тампона в ніздрю, торкаючись слизової оболонки носа (приблизно на 2-3 см від носового отвору для дорослих) і  акуратно поверніть, щоб зібрати назальні слизові виділення з передньої носової раковини і слизової оболонки перегородки. Вставте тампон у ніздрю паралельно піднебінню. Зачекайте декілька секунд, щоб виділення абсорбувалися – зразки з обох ніздрів беруть одним тампоном.  Відразу помістіть тампон у стерильну пробірку з транспортним середовищем і мазком із зіву. Відламайте паличку біля кінчика, щоб щільно закрити кришечку.
Назофарингеальний аспірат Секрет носоглотки аспірують  катетером,  який  приєднаний  до флакону для забору матеріалу та вакуумного відсмоктувача.  Катетер вводиться  в  ніздрю  паралельно  піднебінню.  Проводиться  вакуумна аспірація,  під  час якої катетер повільно виймається за допомогою обертового руху. Слиз із другої ніздрі збирається тим же катетером і таким же чином. Відібраний матеріал поміщають у пробірку з 2-3 мл транспортного середовища.


Техніка введення вакцини БЦЖ

Послідовність:
Зміст
Примітка
Мета:
Специфічна профілактика туберкульозу.

Показання:
Протипок. до вакцинації:


Протипоказання до ревакцинації:



Місце виконання:
Підготувати необхідне:








Алгоритм виконання:


























Дайте поради матері:

Заповнити медичну документацію:
Вакцинація новонароджених дітей та ревакцинація.
ГРВІ, підвищення температури тіла, пологова травма, диспепсія, отит, захворювання шкіри, пневмонія, гемолітична хвороба, недоношеність (маса тіла при народженні менше ніж  2000 г).
Сумнівна і позитивна проба Манту, захворювання на туберкульоз, шкірні захворювання, алергічні стани, ревматизм у гострій і підгострій фазі, енцефаліт, менінгіт, гострі та хронічні інфекційні процеси, імунодефіцитні стани, злоякісні захворювання крові, ускладнення після попереднього щеплення.
Пологовий будинок, кабінет щеплення лікувально-профілактичних закладів.
Протитуберкульозна суха вакцина БЦЖ в ампулах по 1мг. Розчинник 
(стерильний 0,9% розчин натрію хлориду) в ампулах по 2 мл (додається до вакцини).
Стерильний туберкуліновий шприц, шприц ємкістю 2 мл, стерильні ватні кульки, стерільні  марлеві серветки, гумові рукавички, захисні окуляри, 70% розчин етилового спирту, склянка з темним ковпачком для зберігання відкритої ампули, дезінфекційний розчин.
Поясніть матері мету та техніку вакцінації БЦЖ, отримайте її дозвіл. Проведіть психологічну підготовку матері та дитини. Перевірте наявність дозволу на щеплення, прізвище дитини. Вимийте руки. Візьміть вакцину БЦЖ та розчинник з холодильника. Уважно прочитайте назви, перевірте термін придатності, цілісність ампул, якість вакцини та розчинника, термін придатності та герметичність шприців.
Вимийте руки, просушіть індивідуальним рушником, надягніть стерильні гумові рукавички. Відкрийте ампулу з розчинником, ампулу з вакциною БЦЖ.
Розведіть вакцину БЦЖ  у 2 мл 0,9% розчину натрію хлориду. Наберіть в туберкуліновий шприц 0,2 мл вакцини БЦЖ. Надлишок вакцини витисніть у ватну кульку до 0,1 мл.
Продезинфікуйте  гумові рукавички.
Шкіру зовнішньої поверхні лівого плеча на межі між верхньою та середньою третиною обробіть двічі 70% розчином етилового спирту.
Просушіть стерильною ватною кулькою. Натягніть шкіру в ділянці ін’єкції.
Введіть голку внутрішньошкірно зрізом угору і введіть 0,1 мл вакцини.
Відкриту ампулу покладіть у склянку, накрийте стерильною серветкою та темним ковпачком. Продезінфікуйте ампулу із залишками вакцини, шприці, ватні кульки, гумові рукавички.
 Місце інєкції не можна обробляти йодом, не слід накладати повязку. Необхідно оберігати місце ін’єкції від механічного пошкодження.
Дані про проведення щеплення занесіть в «Історію розвитку дитини» ( форма № 112/о) та «Журнал реєстрації вакцинацій і ревакцинацій БЦЖ» та в « Історію розвитку новонародженого»( форма №  097/о),  карту профілактичних щеплень (форма № 063/о), карту імунізації, паспорт новонародженого.
Вакцинацію проводьте на 3-тю добу життя дитини. Першу ревакцинацію проводять у 7 років, другу – у 14 років
Дітям з масою 2000-2500г проводять щеплення вакциною БЦЖ-М.


Суха вакцина БЦЖ представляє собою живі мікобактерії вакцинного штама БЦЖ,
Вакцина зберігається в холодильнику, в пологовому будинку в спеціальній кімнаті.
Дитину оглядає лікар або фельдшер на ФАПі, проводить термометрію та дає дозвіл на щеплення. Дозвіл на проведення щеплення заносять в “Історію розвитку дитини”( форма № 112/о ), в пологовому будинку – в «Історію розвитку новонародженого (форма № 097/о )
Вакцина БЦЖ містить 1 мг культури БЦЖ.
Прищепна доза міститься в 0,1мл розведеної вакцини і становить 0,05 мг культури БЦЖ.
Не торкайтесь голкою до вати!
При правильному введенні вакцини зявляється папула білуватого кольору, діметром 6-8 мм , 5-6 мм у новонароджених. Через 15-20 хв. папула зникає.
Відкриту ампулу зберігайте не більше 2 годин.
Зазначте дату щеплення, серію і контрольний номер вакцини.

календар профілактичних щеплень
Вік
Щеплення проти (наказ від 11.08.2014  551)
1 день

Гепатиту В




3-5 днів
Туберкульозу





1 міс





2 міс

Гепатиту В
Дифтерії, кашлюку, правця
Поліомієліту
Гемофільної інфекції

4 міс


Дифтерії, кашлюку, правця
Поліомієліту
Гемофільної інфекції

6 міс

Гепатиту В
Дифтерії, кашлюку, правця
Поліомієліту


12 міс




Гемофільної інфекції
Кору, краснухи, паротиту
18 міс


Дифтерії, кашлюку, правця
Поліомієліту


6 років


Дифтерії, правця
Поліомієліту

Кору, краснухи, паротиту





14 років



Поліомієліту


16 років


Дифтерії, правця



26 років


Дифтерії, правця
(
надалі - кожні 10 років)








ТЕСТИ _ МОДУЛЬ 3_тренувальні_правильна перша відповідь

НОМЕРА ПИТАНЬ З ТЕСТІВ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ 
TBC – 7, 8, 10, 16, 25,30, 31, 32, 34,  41, 54, 56, 66,72, 76, 78,  82, 91, 107, 109 
ДИФТЕРІЯ, МЕНІНГОКОК – 1, 4, 18, 23, 43, 46, 49, 75, 76, 81, 83, 85, 90, 101,102, 111
ГРВІ, КІР,КРАСНУХА – 2, 11,13, 26,36, 44, 47, 48,52, 58, 69, 70, 74, 79, 93, 94, 97,102, 104, 110    
ВІТРЯНКА, СКАРЛАТИНА – 6, 12, 17, 21, 24, 27, 37, 38, 39, 45, 53, 60, 68, 86, 87, 95, 98, 106
ЕПІД.ПАРОТИТ, КАШЛЮК – 5, 9, 15,22, 28,  35, 50, 51,57,59, 65, 73, 77,84, 89, 96, 99, 100,102, 105   
ГКІ – 3, 14, 19,29, 33, 42, 62, 63, 64, 71, 80,88, 92, 103 
ПОЛІОМІЄЛІТ , ГЕПАТИТИ, ВІЛ – 20,40,55,61,67, 75, 83, 108  

1.Дитині 5р. виставлено діагноз – дифтерія. Лікар призначив введення протидифтерійної сироватки за методом Безредка. Яким шляхом вводиться пробна доза сироватки                    A          Внутрішньошкірно                          
B             Підшкірно 
C         Внутрішньом’язево 
D         Внутрішньовенно 
E          Інгаляційно 
2. Дитині виповнилося 11 місяців. Медична сестра повинна запросити матір з дитиною для профщеплення проти кору, паротиту та краснухи, коли дитині виповниться: 
A         12 місяців 
B         18 місяців  
C         1,5 року 
D         20 місяців 
E          2 роки 
3. Дитина 3 років захворіла декілька годин тому. З’явилися  загальна слабкість, підвищення температури тіла до 38,2°С, біль у  надчеревній ділянці, нудота, блювання. Випорожнення надмірні, пінисті, містять велику кількість слизу, зелені. Яку  з проблем слід очікувати  протягом  перших  3-ох діб: 
A         Токсикоз з ексикозом 
B         Інфекційно – токсичний шок 
C         Порушення функції підшлункової залози 
D         Анемія 
E          Гостра ниркова недостатність 
4. До інфекційної лікарні поступила дитина 12 років. Скарги на біль в горлі під час ковтання, підвищення температури тіла. При огляді набряк мигдаликів і піднебінних дужок, гіперемія з ціанотичним відтінком. На поверхні мигдаликів фібринозний напіт білуватого кольору.      Лікар запідозрив дифтерію ротоглотки. В план медсестринських втручань медична   сестра включить:
A         Ліжковий режим з повним фізичним та психічним спокоєм 
B         Загальний режим 
C         Напівліжковий режим 
D         Дієта №15 
E          Масаж, гімнастика 
5. Дитині 14 років , хворіє  на епідемічний паротит  5 добу. Вранці знову підвищилася температура тіла. Скарги на  біль в ділянці калитки і яєчка, біль під час сечовипускання. Вкажіть найбільш ймовірний діагноз:
A         Орхіт 
B         Гострий цистит 
C         Гострий пієлонефрит 
D         Гостра затримка сечі 
E          Гідронефроз 
6. Медична сестра дитячого садочку помітила, що у дитини підвищилася температура тіла, на шкірі обличчя, тулуба з’явився висип у вигляді рожевих плям, які перетворюються на везикули. Які першочергові протиепідемічні заходи має здійснити  медична  сестра?
A         Ізолювати дитину
B         Госпіталізація до інфекційного  відділення 
C         Залишити в групі до приходу матері 
D         Обробити висипи  діамантовим зеленим 
E          Викликати швидку допомогу 
7. Здоровій доношеній новонародженій дитині потрібно провести  імунопрофілактику  туберкульозу. Яку дозу препарату необхідно ввести дитині? 
A         0,05 мг вакцини БЦЖ
B         0,1 мг вакцини БЦЖ 
C         0,1 мл туберкуліну 
D         0,5 мл туберкуліну 
E          0,1 мг туберкуліну 
8. Перед ревакцинацією БЦЖ в підготовчій групі дитячого садка зробили пробу Манту. У однієї дитини реакція виявлена гіперергічною. Тактика медичної сестри стосовно дитини з гіперергічною реакцією 
A         Направити дитину до фтізіопедіатра 
B         Зробити рентгенологічне обстеження 
C         Повторно ввести туберкулін 
D         Призначити загальний аналіз крові, сечі 
E          Провести хіміопрофілактику 
9. У дитини 5 років протягом 2-х тижнів спостерігається кашель, який посилюється вночі і не піддається симптоматичному лікуванню. Поступово кашель набув нападоподібного характеру  з репризами. Лікарем діагностовано кашлюк. Яке обстеження доцільно             ввести до плану  медсестринських втручань?
A         Бактеріологічне обстеження слизу із  носової частини глотки 
B         Аналіз крові на біохімічне дослідження 
C         Загальний аналіз сечі 
D         Взяти змиви  із носоглотки на  вірусологічне дослідження 
E          Рентгенологічне обстеження 
10. У дитини 5 років підвищена втомлюваність, пітливість, зниження апетиту, тривалий        субфебрилітет. Шкіра бліда, лімфатичні вузли збільшені, м’якої консистенції, безболісні. У загальному аналізі  крові лейкоцитоз, збільшення ШОЕ. В анамнезі – контакт з хворим на активну форму туберкульозу. При плануванні медсестринських втручань найбільш доцільним в обстеженні пацієнта буде:
A         Проведення проби  Манту
B         Біохімічне дослідження крові 
C         Бактеріологічне дослідження мокротиння
D         Рентгенологічне обстеження органів грудної клітини 
E          Бактеріологічне дослідження сечі 
11. У дитини 5 років лікар діагностував кір. При плануванні медсестринських втручань необхідно передбачити:
A         Догляд за слизовими  оболонками носових ходів, очей, ротової порожнини 
B         Взяття мазків із зіва  і носа 
C         Загальний аналіз крові, біохімічне дослідження крові 
D         Загальний аналіз сечі 
E          Кал на копрограму 
12. Ви медсестра дитячого дошкільного закладу,  в якому стався випадок захворювання  дитини на скарлатину. Що необхідно включити медсестрі до плану  профілактичних заходів після госпіталізації дитини?
A         Карантин на контактних у групі на 7 днів з медсестринським спостереженням 
B         Проведення заключної дезінфекції
C         Проведення специфічної профілактики вакциною 
D         Введення контактним дітям імуноглобуліну 
E          Ізоляція контактних дітей на дому 
13. Дитина 10 років знаходиться на стаціонарному лікуванні з діагнозом “Кір”. На фоні        проведеного догляду і терапії на 8 день від початку захворювання, на обличчі з’явилась світло-коричнева пігментація з  незначним свербінням. Стан дитини задовільний,  t-36,5oС, дихання везикулярне, ЧД – 20/хв. Чи є пігментація проявом неадекватного догляду за дитиною?  
A         Ні, пігментація - це прояв типового перебігу кору (ІІ період) 
B         Так, пігментація - є ускладненням кору 
C         Так, пігментація - це алергічна реакція на ліки 
D         Так, пігментація  є проявом порушення гігієнічного режиму 
E          Ні, пігментація - це прояв ексудативно-катарального діатезу 
14. Дитині 3,5 місяці призначено проведення очисної клізми. Яку кількість рідини повинна набрати у гумовий балончик медична сестра?  
A         50 мл. 
B         10 мл. 
C         30 мл. 
D         100 мл. 
E          150 мл. 
15. Медична сестра повинна провести забір матеріалу з носоглотки на чашку Петрі для виявлення палички Борде-Жангу. При якому захворюванні проводиться таке дослідження?
A         При кашлюку 
B         При туберкульозі 
C         При дифтерії 
D         При менінгококовій інфекції
E          При скарлатині 
16. Під час патронажу до дитини 2-х місяців медична сестра оглянула місце ведення БЦЖ-вакцини. Яка реакція на місці введення БЦЖ-вакцини вважається нормальною у дитини цього віку? 
A         Інфільтрат 5-10 мм з кірочкою у центрі
B         Інфільтрат 10-15 мм 
C         Виразка 10 мм  
D         Рожевий рубчик 4-6 мм 
E          Деепітелізований рубчик 
17. В ізоляторі дитячого будинку знаходиться дитина 3-х років з діагнозом “Вітряна віспа”. На який термін треба цю дитину ізолювати від колективу? 
A         5 днів від останнього висипання
B         5 днів від початку захворювання 
C         5 днів від початку появи висипання 
D         10 днів від початку захворювання
E          22 дні від початку захворювання 
18. В ізоляторі оздоровчого табору знаходиться дитина 12-и років з діагнозом “Фолікулярна           ангіна”. Яке обстеження треба провести протягом 72-х годин від встановлення цього         діагнозу? 
A         Мазок із зіва та носа на бацилу Леффлера
B         Мазок із зіва на бактеріальну флору і чутливість до антибіотиків 
C         Змив із носоглотки на наявність вірусів 
D         Загальний аналіз крові 
E          Загальний аналіз сечі 
19. В ізоляторі оздоровчого табору знаходиться дитина 10 років з діагнозом “Кишкова         інфекція”. Яке обстеження треба провести протягом 72-х годин від встановлення цього  діагнозу? 
A         Бактеріологічне дослідження калу
B         Аналіз калу на яйця гельмінтів 
C         Зіскоб на ентеробіоз 
D         Колоноскопія 
E          Копрограма 
20. Вакцинацію проти гепатиту В починають у віці: 
A         В 1-ий день життя
B         3 місяці 
C         4 місяці 
D         На 3-4 добу 
E          1 рік 
21. Реализация плана сестринских вмешательств по уходу за кожей ребенка при ветряной оспе предусматривает: 
A         обработка элементов сыпи 1% спиртовым раствором бриллиантового зеленого
B         элементы сыпи не обрабатывать 
C         элементы сыпи обрабатывать детским кремом 
D         вскрывать элементы сыпи 
E          элементы сыпи обрабатывать 3% раствором перекиси водорода 
22. В средней группе детского сада выявлен случай коклюша. Какие мероприятия должна провести медсестра в очаге инфекции?
A         установить карантин на 14 дней. Выявить контактных и организовать наблюдение 
B         установить карантин на 30 дней. Выявить контактных 
C         карантин не устанавливать 
D         всех контактных обследовать на BL 
E          установить карантин на 21 день 
23. Дитині 5 років. Скарги на біль  у горлі  під час ковтання, припухлість шиї, підвищення температури тіла до 39оС. Хворіє три доби. Під час огляду:   стан дитини тяжкий, шкіра      бліда. Мигдалики майже змикаються , вкриті сіруватим нальотом. На шиї  у ділянці нижньої щелепи -  м’яка неболюча припухлість, яка спускається до ключиці. Ці симптоми характерні для:  
A         Токсична форма дифтерії зіву  ІІ ступеня 
B         Дифтерія гортані 
C         Інфекційний мононуклеоз 
D         Токсична форма дифтерії зіву ІІІ ст. 
E          Пара тонзиліт 
24. Дитині 5 років. При огляді на долонях  спостерігається пластинчате лущення. Для якого захворювання характерні такі симптоми:
A         Скарлатина  
B         Вітряна віспа 
C         Краснуха 
D         Кір 
E          Паротитна інфекція  
25. Специфічна профілактика туберкульозу включає: 
A         Введення вакцини БЦЖ 
B         Введення туберкуліну 
C         Введення вакцини АКДП 
D         Проведення заключної дезінфекції 
E          Спостереження  за контактними 
26. Дитина 6 років  хворіє на кір. Вкажіть ускладнення, які найчастіше трапляються при кору:
A         Пневмонія 
B         Орхіт 
C         Ангіна 
D         Міокардит 
E          Ураження печінки 
27. При огляді дитини 4 років на шкірі  тулуба, обличчя  виявили  папули, везикули, рожеві плями. Для якого захворювання  характерна наявність цих елементів:  
A         Вітряна віспа 
B         Кір 
C         Краснуха 
D         Менінгококова інфекція 
E          Скарлатина 
28. У дитини захворювання почалося гостро з підвищення температури тіла та появи набрякув ділянці привушної слинної залози з однієї сторони. Ці симптоми вказують на:
A         Паротитну інфекцію
B         Скарлатину
C         Менінгококову інфекцію
D         Дифтерію
E          Кір 
29. Визначить першочергові дії у разі харчової токсикоінфекції у дітей на догоспітальному етапі: 
A         Промити шлунок та кишечник
B         Напоїти гарячим чаєм 
C         Розпочати дезінтоксикаційну терапію 
D         Призначити послаблювальні препарати 
E          Зробити очисну клізму 
30. Ви - медсестра кабінету профщеплень дитячої поліклініки плануєте свою роботу, складаєте план профілактичних щеплень. Яким має бути інтервал між проведенням проби Манту і вакцинацією БЦЖ? 
A         Не менше 3 днів і не більше 2 тижнів
B         2 дні 
C         Не менше 1 і не більше 2 місяців 
D         21 день 
E          2 місяці 
31. Після огляду здорової новонародженої дитини першого дня життя лікар призначив проведення щеплення проти гепатиту В. Мама дитини поцікавилась, які ще щеплення проводять новонародженим у пологовому будинку? 
A         БЦЖ на 3-5-й день 
B         Проти кору, краснухи на 3-й день 
C         Проти поліоміеліту на 3-й день 
D         Проти дифтерії на 2-й день 
E          Проти епідемічного паротиту в 1-й день 
32. Визначить строк І ревакцинації проти туберкульозу. 
A         7 років 
B         5 років 
C         10 років 
D         12 років 
E          14 років 
33.  Через 2 години після святкування дня народження у дитини 6-ти років з’явилися нудота, переймоподібний біль у животі , багаторазове блювання. Які першочергові дії медичної сестри при наданні допомоги на догоспітальному етапі? А. Промивання шлунку і кишок
В.Дезінтоксикаційна терапія
С. Посилене пиття
D.Очисна клізма
Е.Послаблюючі засоби
34. При огляді дитини 1,5 місяців медсестра оцінює стан шкіри лівого плеча. Яка місцева специфічна реакція з’являється на місці  введення БЦЖ у первинно вакцинованих дітей
через 4 -6 тижнів? 

A         Інфільтрат
B         Пустула  
C         Папула 
D         Виразка 
E          Рубчик 
35. У дитини напади кашлю складаються з серії видихальних кашльових поштовхів, відокремлених репризами, які повторюються до 10 разів на добу. Для якої хвороби   характерні ці прояви?
A         Кашлюк 
B         Ларингіт  
C         Напад бронхіальної астми. 
D         Кір. 
E          Пневмонія  
36. Медична сестра доглядає дитину, хвору на краснуху. Вкажіть максимальний інкубаційний   період. 
A         21 день 
B         14 днів 
C         7 днів 
D         2 дні 
E          5 днів 
37. Який характерний симптом спостерігають на 3 – й день висипання у разі захворювання на вітряну віспу? 
A         Поліморфізм висипу. 
B         Плями Бєльського-Філатова-Копліка. 
C         Симптом Філатова. 
D         Палаючий зів  
E          Афонія голосу.  
38. При обстеженні в дівчинки 9 років спостерігаються: головний біль, біль у горлі під час ковтання, t° – 38,6оС. На шкірі дрібнокраплинний, яскраво-рожевий висип на   гіперемійованому тлі шкіри, крім носо-губного трикутника; язик яскраво-червоний, сосочки гіпертрофовані. Слизові оболонки передніх піднебінних дужок м'якого піднебіння, язичка яскраво гіперемійовані. Вкажіть найхарактернішу наявну проблему пацієнта, яка буде виявлена з боку шкіри при обстеженні через тиждень від появи шкірних симптомів. 
A         Лущення 
B         Пігментація 
C         Висип 
D         Везикули 
E          Плями. 
39. Під час ранкового огляду дітей у дитячому садочку медична сестра помітила в 4 річної дівчинки на шкірі обличчя, на волосяній частині голови плями, дрібні папули та везикули. Везикули мають овальну форму, розміщені на неінфільтрованій основі. Навколо    везикули є вузька смужка гіперемії. Визначте наступний елемент висипу, який буде   виявлений при обстеженні. 
A         Кірочки 
B         Горбики 
C         Лущення 
D         Вузлики 
E          Пустули. 
40. Дитина народжена ВІЛ – інфікованою матір’ю, ВІЛ – статус дитини не визначено. Медична сестра планує проведення специфічної профілактики проти інфекційних захворювань до уточнення ВІЛ – статусу. Вкажіть вакцину, яку можна планувати вводити   даній дитині. 
A         АКДП 
B         БЦЖ 
C         Корову 
D         Паротитну 
E          Поліомієлітну оральну 
41. Дитина 6 місяців, яка народилася від ІІ вагітності, фізіологічних пологів, з масою тіла     2800 г., з ростом 46 см., знаходиться на природному вигодовуванні; має 2 нижні медіальні різці, готується до вакцинації, знаходиться на прийомі в дитячій поліклініці. Вкажіть  найінформативніше обстеження для оцінки фізичного розвитку дитини.  
A         Виміряти зріст дитини 
B         Підрахувати частоту пульсу 
C         Виміряти артеріальний тиск 
D         Підрахувати кількість дихальних рухів 
E          Виміряти температуру тіла. 
42. У дитини 4-х років з’явились лихоманка до 39°С, пронос, повторне блювання, головний             біль, сонливість, анорексія. Кількість дефекацій 15 разів на добу, випорожнення зі слизом, прожилками крові. Виражені тенезми і біль у животі, сигмо видна кишка  палькується у вигляді тонкого тяжа. Про яке захворювання можна думати? 
A         Дизентерія  
B         Сальмонельоз 
C         Ешерихіоз 
D         Токсична диспепсія 
E          Холера  
43. Ви дільнична медична сестра складаєте план введення щеплення проти дифтерії, коклюшу і правця. Вкажіть, який контингент дітей за віком Ви внесете в свій план? А. 3-4 місяці життя
В.15-18 місяців життя
С. 5-7 день життя
D.8-10 місяців життя
Е.11-12 місяців життя
44. Визначте вік дітей, підлеглих ревакцинації проти кору, паротиту, краснухи  
A         6 років 
B         7 років 
C         14 років 
D         15 років 
E          18 років 
45. Дитина 4-х років хворіє другий день. Хвороба розпочалась гостро з підвищення температури тіла до 38оС. Скаржиться на біль у горлі, зниження апетиту, порушення сну. Об’єктивно: гіпертрофія мигдаликів, гній в лакунах, язик з сіруватим нальотом. На помірногіперемованій шкірі дрібно крапкова яскраво червона висипка, яка згущується в природніх складках, носогубний трикутник блідий. Про яке захворювання має подумати             медична сестра? 
A         Скарлатина 
B         Вітряна віспа 
C         Краснуха 
D         Кір 
E          Менінгококова інфекція 
46. Дитині 18 міс., зроблено  щеплення вакциною АКДП. Через 20 хв. стан різко погіршився. На шкірі тулуба з’явився висип  дитина знепритомніла. Які лікарські препарати потрібно приготувати негайно? 
A         0,1% розчин адреналіну 
B         1% розчин лазіксу 
C         0,06% розчин корглікону 
D         2% розчин еуфіліну 
E          0,5% розчин седуксену 
47. В інфекційному відділенні знаходиться дитина з діагнозом ГРВІ. Гіпертермічний синдром. При обстеженні виявлено: t° 39,4оС, шкіра бліда, мармурова, кінцівки холодні на дотик.           Який препарат потрібно ввести дитині за призначенням лікаря для зменшення спазму судин: 
A         Папаверину гідрохлорид 
B         Седуксен 
C         Супрастін 
D         Магнію сульфат 
E          Глюконат кальцію 
48. Медсестра  оглянула дитину 4-х років на 3-й день захворювання. Діагноз, встановлений лікарем: ГРВІ, кір? Який симптом може підтвердити діагноз кору. 
A         дрібні білі плями на слизовій щік 
B         свербіж шкіри 
C         збільшення задньошийних лімфовузлів  
D         плівки на мигдаликах  
E          везикульозний висип на шкірі  
49. Дитина 10 міс. госпіталізована в інфекційне відділення з Ds: менінгококцемія. На який висип, що підтвердить діагноз, зверне увагу медсестра при догляді за дитиною? 
A         Геморагічний 
B         Везикульозний 
C         Папульозний  
D         Плямисто-папульозний 
E          Розеольозний  
50. Медсестра оглядає хлопчика 5 років. Під час огляду дитина закашлялась. Кашель нападоподібний з глибоким свистячим вдихом, закінчився відходженням в’язкого            мокротиння і блюванням. Про яке захворювання може подумати медсестра?  
A         Кашлюк  
B         Парагрип  
C         Бронхіт  
D         Ларинготрахеїт  
E          Пневмонія  
51. У дитини 7 років, яка хворіє на епід.паротит, на 6-й день захворювання підвищилась       температура тіла до 39оС, з’явився переймоподібний, оперізувальний біль в животі, нудота, повторне блювання. Ураження якої ендокринної залози може запідозрити   медсестра?   
A         Підшлункової 
B         Надниркової 
C         Щитоподібної  
D         Загрудинної  
E          Статевої  
52. Дитині 8 років. Скаржиться на млявість, незначний нежить та кашель. Загальний стан не порушений. Під час огляду звертає на себе увагу дрібноплямиста висипка на чистому тлі шкіри, переважно на розгинальних поверхнях кінцівок, на спині, сідницях. Збільшення потиличних, завушних і задньошийних лімфовузлів, які ущільнені та болючі при пальпації. Яке захворювання можна запідозрити? 
A         Краснуха 
B         Кір 
C         Скарлатина 
D         Геморагічний васкуліт 
E          Атопічний дерматит 
53. У дитини віком 6-ти років при огляді шкіри медична сестра виявила папули та однокамерні везикули по всьому тілі, включаючи волосисту частину голови. Вкажіть який   медичний препарат для обробки елементів висипки з метою попередження їх інфікування повинна застосувати медична сестра? 
A         1% спиртовий розчин діамантового зеленого  
B         30% розчин сульфацилу натрію 
C         1% розчин дімедролу 
D         50% розчин анальгіну 
E          5% розчин йоду 
54. В пологовому будинку після огляду лікарем новонародженої дитини віком 3 дні заплановано щеплення проти туберкульозу. Яким способом медсестра введе вакцину БЦЖ? 
A         Внутрішньошкірно 
B         Внутрішньом’язово 
C         Внутрішньовенно 
D         Підшкірно 
E          Через рот 
55. Дітей якого віку дільнична медсестра запланує на проведення І вакцинації проти поліомієліту? 
A         2 міс
B         4 міс
C         5 міс
D         6 міс. 
E          7 міс.  
56. Медсестра дитячої дошкільної установи планує проведення діагностичної проби Манту. Яким препаратом вона буде виконувати дану маніпуляцію? 
A         Туберкуліном 
B         Гістаглобуліном 
C         Дизентериком 
D         Вакциною БЦЖ 
E          Вакциною КПК 
57. В інфекційному відділенні на лікуванні перебуває дитина першого року життя, хвора на  кашлюк. Яку проблему, як основну, виділить медсестра? 
A         Спазматичний нападоподібний кашель 
B         Нежить 
C         Блювання 
D         Гарячка 
E          Самовільне сечовипускання 
58. Дільнична медсестра навчає матір дитини 7 років, хворої на кір, догляду – промиванню  очей. Який розчин вона рекомендує використовувати? 
A         р-н фурациліну 1:5000 
B         30% р-н сульфацил-натрію 
C         0,1% р-н формаліну 
D         р-н димексиду 
E          0,5% р-н глюкози 
59. Який діагноз поставить медсестра при обстеженні дитини, хворої на епідемічний паротит? 
A         Припухлість та болісність привушних слинних залоз 
B         Нежить 
C         Кашель 
D         Висипка 
E          Судоми 
60. Яку висипку виявить медсестра під час обстеження дитини 6 років, хворої на скарлатину?          
A         Дрібну на гіперемованій шкірі 
B         Зіркоподібну геморагічну 
C         Плямисто-папульозну 
D         Плямисто-папульозно-везикульозну 
E          Пустульозну 
61. Реалізуючи план втручань, медсестра допомагає дитині 10 років, хворій на вірусний гепатит А, в дієтичному харчуванні. Які страви необхідно виключити з раціону? 
A         Смажені страви 
B         Знежирений сир 
C         Парові котлети 
D         Кисломолочні продукти 
E          Кисіль 
62. Дитина 1-го року життя перебуває в інфекційному відділенні на лікуванні з приводу   колі-інфекції. Які випорожнення характерні для даного захворювання? 
A         Водянисті оранжевого кольору 
B         Пінисті темно-зеленого кольору 
C         У вигляді „січеного яйця” 
D         Кров’янисто-слизові 
E          У вигляді  рисового відвару 
63. Реалізуючи план втручань, медсестра здійснює систематичний контроль за випорожненнями дитини 8 років, хворої на сальмонельоз. Які показники вона повинна  відмітити в листі спостережень? 
A         Наявність патологічних домішок в калі 
B         Частоту сечовипускань 
C         Колір сечі 
D         Консистенцію сечі 
E          Наявність патологічних домішок с сечі 
64. Дитина 3 років перебуває на лікуванні в інфекційному відділенні з приводу дизентерії. Яку найбільш типову ознаку виявить медсестра при обстеженні хворого? 
A         Тенезми 
B         Блідість шкіри 
C         Сухість слизових оболонок 
D         Відсутність апетиту 
E          Нудоту 
65. 5-ти місячна дитина хворіє на кашлюк. Під час нападу кашлю виник ціаноз шкіри обличчя, слизових оболонок, наступила зупинка дихання. Скільки вдихів за хвилину Вам необхідно провести при виконанні штучного дихання? А. 25- 30
В.10-15
С.100-120
D. 80-100
Е.15-20
66. Яка вага при народженні є протипоказом для введення вакцини БЦЖ на 3 добу життя  дитини
A         до 2000 г 
B         2300 
C         2500 
D         3000 
E          3500 
67. Які вакцини не можна вводити ВІЛ – інфікованій дитині 
A         Проти туберкульозу  
B         Протри гемофільної інфекції  
C         Проти поліомієліту інактивовану 
D         Проти гепатиту В 
E          Проти дифтерії, кашлюку, правця 
68. Які медсестринські втручання доцільні при захворюванні на вітряну віспу
A         Проводити обробку везикул 1% розчином діамантового зеленого 
B         Прикладати сухе тепло на ділянку привушних залоз 
C         Забезпечити палату затемненням при світлобоязні 
D         Спостереження за кількістю та характером випорожнень 
E          Проведення промивання шлунку 
69. Ви медсестра дитячого дошкільного закладу. У 4 річної дитини виявили блідо-рожеве   висипання по всьому тілі, збільшення потиличних, задньошийних лімфовузлів. Яке    медсестринське втручання найбільш доцільне в першу чергу: 
A         Ізоляція дитини 
B         Виміряти температуру тіла 
C         Обробити висип діамантового зеленого 
D         Взяти мазок із зіва та носа 
E          Підрахувати дихання 
70. Дитині 7 років. Щеплення не проводились. В класі є випадки кору. Які характерні            симптоми може виявити медсестра в продромальному періоді? 
A         Плями Бельського-Філатова-Копліка 
B         Плямисто-папульозне висипання 
C         Пігментація висипань 
D         Дрібнокрапкове висипання 
E          Плямисто-папульозне-везикульозне висипання 
71. Дитині 6 місяців. Госпіталізована в інфекційне відділення Скарги: випорожнення рідкі-15 разів на добу, блювання - 3 рази на добу. Шкіра, слизові оболонки сухі, бліді. Знижений тургор, еластичність шкіри, тім’ячко запале. У випорожненнях слизь, прожилки крові,             втрата маси тіла 500 г. Поставте медсестринський діагноз? 
A         Ексикоз 
B         Перегодовування 
C         Порушення трофіки шкіри 
D         Зменшення маси тіла 
E          Знижена толерантність до їжі 
72. Хлопчику 12 років. Скарги на підвищену втомлюваність, пітливість, погіршення апетиту, пам’яті, t - 37,3°С. Результати проби Манту - 6 мм. Для якого захворювання характерні ці            симптоми? 
A         Рання туберкульозна інтоксикація 
B         Хронічна туберкульозна інтоксикація 
C         Первинний туберкульозний комплекс 
D         Туберкульоз внутрішньо грудних лімфовузлів 
E          Вогнищевий туберкульоз легень 
73. Дитині 5 років. Лікується з приводу паротитної інфекції. Скарги на підвищення  t - 37,2°С, біль в привушній ділянці при відкриванні рота, жуванні. Яке медсестринське втручання найбільш доцільне? 
A         Сухе тепло на ділянку привушних залоз 
B         Напівспиртовий компрес 
C         Прикласти міхур з льодом на ділянку привушних залоз 
D         Холод на магістральні судини 
E          Накласти гірчичники 
74У дитини 5-ти років скарги на нежить, кашель, світлобоязнь, температуру тіла – 38 С. На шкірі обличчя і за вухами плямисто-папульозний висип, який місцями зливається Лікар діагностував кір. На який термін слід ізолювати дитину? А. До 5-го дня від моменту появи висипки
В.До 9-го дня від початку хвороби
С. До 25 дня від початку хвороби
D.На 22 день від початку хвороби
Е.До 3-го тижня

75. Дитині 3 місяці. Проведено щеплення проти дифтерії, кашлюку, правця. Профілактику  якого захворювання повинна була запланувати медсестра в цьому віці?  A         Поліомієліту 
B         Кору 
C         Краснухи 
D         Гепатиту В 
E          Паротитної інфекції  
76. При відвідуванні хворої дитини 3-х років медсестра виявила, що температура тіла 38,3оС, геморагічний висип з елементами зіркоподібної   форми на тілі, блювота,  ригідність м’язів потилиці. Яке захворювання можна запідозрити?   
A         Менінгококцемію 
B         Геморагічний васкуліт   
C         Тромбоцитопенічну пурпуру 
D         Туберкульозний менінгіт 
E          Гострий лейкоз 
77.  У дитини захворювання почалося гостро з підвищення температури тіла та появи набряку в ділянці привушної слинної залози з однієї сторони. Ці симптоми вказують на:
А.     Паротитну інфекцію.
В.      Кір.
С.     Дифтерію.
D.     Скарлатину.
Е.      Менінгококову інфекцію.
78.  Медична сестра у школі провела пробу Манту. Через який проміжок часу необхідно оцінити її результати у дітей?
А.     72 год.
В.     24 год.
С.     1 год.
D.    48 год.
Е.    20-30 хв.
79.  Дільнична медсестра навчає матір дитини 7-ми років, що хвора на кір, догляду – промиванню очей. Який розчин вона рекомендує використовувати?
А.     Розчин фурациліну 1:5000.
В.     Розчин димексиду.
С.     0,5% розчин глюкози.
D.     0,1% розчин формаліну.
Е.     30% розчин сульфацил-натрію
80. В приймальне відділення надійшла дитина 5 років з харчовим отруєнням. З чого слід почати надання невідкладної допомоги?
A         Промивання шлунка
B         Введення жарознижуючих препаратів
C        Введення глюкозо-сольових розчинів в\в  краплинно
D        Введення десенсибілізуючих препаратів
E          Постановка очисної клізми
81.  Вкажіть термін карантину в разі дифтерії:
А.      7 днів.
В.      22 дні.
С.      5 днів.
D.      9 днів.
Е.      25 днів.
82. На диспансерному обліку дитина 1-го року , які народилась з пологовою травмою ЦНС І-ІІ ст.. Вакцинація БЦЖ не проводилась. Що медсестра повинна внести в план своїх втручань з приводу підготовки пацієнта до проведення вакцинації БЦЖ?
А.      Проведення проби Манту і оцінка її результату.
В.      Проведення термометрії ранком і ввечері протягом тижня.
С.      Підготовка дитини до рентгенографії органів грудної клітки
Д.      Контрольний огляд невропатологом.
Е.
83. Мати із здоровою дитиною 4-х місяців після огляду дільничним педіатром прийшла в кабінет щеплень на планове щеплення. Проти яких інфекцій  медична сестра буде робити профілактичні щеплення дитині?
А.      Дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція
В.      Дифтерія, гепатит В,  туберкульоз, поліомієліт, геміфільна інфекція
С.      Паротит , кір, поліомієліт, гемофільна інфекція, туберкульоз
Д.      Дифтерія, кашлюк, правець, кір, краснуха
Е.      Правець, поліомієліт, краснуха, паротит, кір.
84.  Хлопчик 9-ти років звернувся до медичної сестри школи зі скаргами на біль у ділянці шиї, що посилюється при жуванні та ковтанні. Об’єктивно: температура тіла 37,7 С, спостерігається припухлість ямки між гілками нижньої щелепи та соскоподібним відростком з обох сторін, шкіра незмінена, напружена, блискуча. Яку пріоритетну проблему повинна вирішити медична ссетра?
А.      Ізоляція хворої дитини
В.      Ввести знеболюючі препарати
С.      Повідомити лікаря
Д.      Накласти зігрівальний компрес на шию
Е.      Дати дитині жарознижуючі середники.
85.  Під час огляду зіву у дитини 12-ти років медсестра звернула увагу, що мигдалики гіперемовані, навколо лікун білуватий наліт, який легко знімається ватним тампоном. З яким захворюванням треба провести диференційну діагностику?
А.    Дифтерія
В.     Краснуха
С.     Бронхіт
Д.     Хронічний тонзиліт
Е.     ГРВІ.
86.  У дитини 5-ти років температура 38 С, з’явився висип на голові, тулубі, кінцівках у вигляді плям, папул, везикул без певної локалізації. Дані проблеми характерні для такого захворювання:
А.     Вітряна віспа
В.     Скарлатина
С.     Кір
Д.     Менінгококцемія
Е.     Краснуха.

87. Яке імовірне захворювання у дитини, яка має наступні симптоми: підвищення температури тіла, головний біль, нездужання, болюче ковтання, дрібно точкові висипання на гіперемованій шкірі?
A     Скарлатина
B     ГРВІ
C     Пневмонія
D    Ангіна
E     Дифтерія
88. Дитині 5 років. Скаржиться на періодичний біль в животі, почастішання випорожнень, підвищення температури тіла до 380С. Шкіра, слизові оболонки бліді, сухі на дотик. Язик сухий, обкладений білим нальотом. Живіт болючий при пальпації. Спостерігається бурчання в животі. Сигмовидна кишка спазмована, болюча. Протягом доби випорожнялася 9 разів, в калі слиз, прожилки крові. Для оцінки результатів мед сестринських втручань вкажіть метод лабораторної діагностики для даної дитини:
A    Бакдослідження калу, копрограма
B    Загальний аналіз сечі
C    Кал на яйця гельмінтів
D    Зішкріб на ентеробіоз
E    Дуоденальне зондування
89. Мати звернулась до дільничої медсестри із скаргами на те, що в її дитини віком 5-ти років підвищилась температура тіла до 380С, з'явився сухий кашель, переважно вночі, після кашлю блювання. Щодня кашель частішає. Під час кашлю обличчя дитини набрякле, ціанотичне, набрякають шийні вени, очі наливаються кров'ю. Напади спостерігаються 10-15 разів на добу. На скільки днів ізолюють хворого при цьому захворюванні?
A     30 днів
B     12 днів
C     7 днів
D    10 днів
E     20 днів
90. У дитини 5-ти років спостерігається набряк мигдаликів, незначне білувате нашарування, збільшення реґіонарних лімфовузлів. Лікар запідозрив дифтерію та призначив з метою підтвердження діагнозу бактеріологічне дослідження мазка. Із яких ділянок необхідно провести мазок?
A     Із зіва та носа
B     Із зіва
C     Із носоглотки
D     З-під язика
E     Із задньої стінки горла
91. Дільнична медсестра проводить специфічну профілактику туберкульозу. Що входить в поняття специфічної профілактики туберкульозу?
A    Вакцинація і ревакцинація БЦЖ та хіміопрофілактика
B     Проведення проби Манту
C    Санітарно – просвітня робота в осередку туберкульозу
D    Флюорографічне обстеження населення
E     Подвірні обходи
 92. Дитина 7-ми років захворіла раптово, підвищилася температура тіла до 38,30С, зявилися болі в животі, випорожнення часті, кал рідкий з домішками слизу та крові. Обєктивно: при  пальпації живота спостерігається  біль у лівій нижній частині. Сигмоподібна кишка пальпується у вигляді щільного, болючого тяжу. Для якої хвороби характерні вказані проблеми?
А.Дизентерія

В.Ротавірусна інфекція

С.Сальмонельоз

Д.Стафілококовий ентероколіт

Е.Холера
93.Дитина 4-х років скаржиться на головний біль, нездужання. При обстеженні медична сестра відзначила підвищення температури тіла до 39,2 0С, блідість шкірних покривів, холодні на дотик кінцівки та чоло дитини. Що слід використати для зняття спазму судин?А.Папаверин
В.Ацелізин
С.Фенкарол
Д.Оксигенотерапія
Е.Аскорбінова кислота
94. Дитина 6-ти років захворіла на грип. Яка скарга при медсестринському обстеженні буде першочерговою?
А.Підвищення температури тіла до 39 0С

В.Біль у животі

С.Вологий кашель

Д.Шум у  вухах

Е.Серозно-гнійні виділення з носа
95. Вихователь дитячого садочка звернулась до медичної сестри із хлопчиком 3-х років. Скарги: підвищення температури до 37,5 0С та висипання на шкірі. Попередньо виставлений діагноз: вітряна віспа. Визначте тривалість карантину в дитячому садочку  з контактними дітьми:
А.21 день

В.14 днів
С.7 днів
Д.10 днів
Е.30 днів 
96. В дитячому садку дитина захворіла гостро. Підвищилась температура тіла до 38 0С. Медична сестра, оглядаючи дитину, помітила припухлість у ділянці правої привушної слинної залози, при пальпації залоза тістуватої консистенції, колір шкіри над нею не змінений. З яким захворюванням можна повязати ці проблеми?А.Паротитна інфекція
В.Краснуха
С.Дифтерія
Д.Кір
Е.Скарлатина
97. У 2-х річної дитини на 2-й день захворювання ГРВІ раптово вночі розвинулася  шумна  інспіраторна задишка, виражене втяжіння міжреберних проміжків, роздування крил носа і «гавкаючий» кашель. Який найбільш імовірний діагноз?
А.Гострий стенозуючий ларингіт
В.Пневмонія

С.Обструктивний бронхіт

Д.Бронхіальна астма

Е.Стороннє тіло у бронху

98. Хлопчик 12-ти років знаходиться на стаціонарному лікуванні з приводу гострого гломерулонефриту. З анамнезу відомо, що 2 тижні тому він переніс скарлатину. Яка з проблем дитини буде свідчити про перенесену інфекцію?
А.Пластинчате лущення на долонях і підошвах
В.Дрібноточкові крововиливи на згинах

С.Блідий носо-губний трикутник

Д.Рясні висипання яскраво-червоного кольору

Е.Болі у глотці під час ковтання

99. Мати дитини 2-х років поскаржилась, що у дитини приступи кашлю. При огляді дитини спостерігається спазматичний кашель з репризами. Що можна запідозрити?
А.Кашлюк
В.Бронхіальна астма
С.Крупозна пневмонія
Д.Вогнищева пневмонія
Е.Ексудативний плеврит
100. Дитині 5 місяців. Була у контакті з хворим на кашлюк. Хворіє 2 тижні, за останній  тиждень стан дитини погіршився. Напади кашлю зросли до 15 разів на добу, супроводжуються репризами, часто закінчуються блюванням. Назвіть потенційну проблему:
А.Апное
В.Сухий кашель

С.Блювання

Д.Репризи

Е.Анорексія

101. У дитини 5-ти років раптово підвищилася температура тіла до 39,4 0С, турбує головний біль дифузного характеру, який посилюється при повороті голови, світлових і звукових подразниках, блювання не пов’язане з прийомом їжі і без нудоти. Дитина сонлива, лежить на боці з відкинутою назад головою і приведеними до живота колінами, визначається ригідність потиличних мязів. Для якого захворювання характерні вказані проблеми?
А.Менінгіт
В.Крововилив у мозок

С.Пухлина головного мозку

Д.Енцефаліт

Е.Струс головного мозку
102. Після проведення вакцинації медична сестра кабінету профілактичних щеплень повинна спостерігати за дитиною протягом:А.30 хвилин
В.3-х годин
С.2-х годин
D.4-х годин
Е.1 години
103. Дитині 2 роки. Поступила в інфекційне відділення зі скаргами на підвищення температури до 39 С, часті рідкі випорожнення зеленого кольору. Лікар призначив планове обстеження. Яке першочергове обстеження здійснить медсестра?
А. Взяти кал на бактеріологічне обстеження.
В. Взяти кров на загальний аналіз.
С.Взяти кал на копрологічне обстеження.
D.Взяти кал на яйця глистів
Е.Взяти сечу для загального аналізу.
104. У дитини віком 5-ти років спостерігаються серозні виділення з носа, кашель, світлобоязнь, сльозотеча. На слизовій щік – рясні дрібні висипання білого кольору з червоним обідком, які виступають над поверхнею шкіри. Яких ознак слід очікувати в наступні дні хвороби?
А. Плямисто-папульозні висипання
В.Збільшення задньошийних лімфовузлів.
С.Спазматичний кашель з репризами
D.Часті рідкі випорожнення
Е. Геморагічна висипка зірчастої форми
105.Ви медична сестра дитячого дошкільного закладу. В одній з груп захворіла дитина на епідемічний паротит. Карантин триватиме:
А. 21 день
В. 7 днів
С.10 днів
D.9 днів
Е. 25 днів

106. У дитини 6-ти років на шкірі дрібно-крапчаста висипка з чистим носо-губним трикутником. Для якого захворювання характерна дана висипка?
А. Скарлатина
В.Вітряна віспа
С. Краснуха
D.Кір
Е.Менінгококцемія
107. Ви медична сестра дитячої поліклініки. Дитині 5-ти років проведена проба Манту. Через 72 години на внутрішній  поверхні передпліччя медична сестра виявила гіперемію розміром 5 мм, папула відсутня. Як оцінити результат проби?
А. Сумнівна реакція
В.Негативна реакція
С. Гіперергічна реакція
D.Позитивна наростаюча реакція
Е. Позитивна реакція
108. Медична сестра у дівчинки 14-ти років виявила наступні симптоми: болі в животі, нудота, блювання. При огляді: жовтушність шкірних покривів, збільшення печінки, ахолічні випорожнення, сеча темна, кольору пива. Який найбільш імовірний діагноз?
А. Вірусний гепатит
В. Панкреатит
С.Апендицит
D.Гастродуоденіт
Е.Холецистит
109. Проти який інфекційних хвороб, згідно календаря профілактичних щеплень, проводиться вакцинація здоровим доношеним новонародженим дітям в пологовому будинку?
А. Гепатиту В, туберкульозу
В.Гемофільної інфекції
С.Кору, краснухи, епідемічного паротиту
D. Поліомієдіту, менінгококової інфекції
Е.Дифтерії, кашлюку, правця.
110. Ви медсестра дитячої лікарні, спостерігаєте за 10-місячною дитиною з діагнозом ГРВІ. Вночі стан дитини погіршився: температура підвищилася до 39,2 С, відмовляється від груді, різко збуджена, при натискуванні на козелок  плаче. Яке ускладнення можна запідозрити?
А. Гострий середній отит
В.Несправжній круп
С.Гострий бронхіт
D. Справжній круп
Е.Пневмонія
111. У дитячому садку спалах дифтерії. Медична сестра проводить забір матеріалу для бактеріологічного дослідження. Який збудник викликає дане захворювання?
А.Паличка Лефлера
В.Шигела
С.Паличка Борде-Жангу
D.Стрептокок
Е.Паличка Коха.
    


ТЕМИ САМОСТІЙНИХ РОБІТ

1. Загальна характеристика інфекційної хвороби — її періоди. Опрацювання сучасної літератури. (практика №1)
2. Історія розвитку туберкульозу. (практика №1)
3. Коротка характеристика позалегеневого туберкульозу. Виконання алгоритмів практичних навичок щодо дотримання особистої гігієни, ранньої діагностики цієї патології, догляду за дітьми. (практика №1)
4. Сучасні погляди на вакцинацію. Показання та протипоказання. Виконання щеплень. (практика №1)
5. Рідкісні клінічні форми дифтерії: дифтерія очей, вуха, носа, зовнішніх статевих органів, шкіри. Відпрацювання практичних навичок догляду за патології. (практика №2)
6. Народні методи профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій. Відпрацювання практичних навичок приготування відварів, настоянок. (практика №3)
7. Краснуха і вагітність. Складання тез бесіди щодо профілактики захворювання. (практика №4)
8. Диференціальна діагностика елементів висипань характерних для повітряно-краплинних інфекцій. Складання порівняльної таблиці. (практика №5)
9. Сальмонельоз. Медсестринський процес. Обстеження, діагностика, планування та відпрацювання медсестринських втручань. (практика №7)
10. Профілактика кишкових інфекцій. Виконання практичних навичок щодо профілактики цієї патології. (практика №7)
11. Регідратаційна терапія дітей з гострими кишковими інфекціями. Опрацювання методики розрахунку та проведення такої терапії. (практика №7)
12. Особливості роботи медсестри в кабінеті інфекційних захворювань. Послідовність дій медичного працівника під час виконання процедур, маніпуляцій, враховуючи нові накази, інструкції МОЗ України. (практика №8)
13. Особливості роботи медсестри в кабінеті інфекційних захворювань. Послідовність дій медичного працівника під час виконання процедур, маніпуляцій, враховуючи нові накази, інструкції МОЗ України. (практика №8)
14. Термін ізоляції та карантину пацієнтів з інфекційними хворобами. Складання порівняльної таблиці. (практика №8)
15. Порівняльні епідеміологічні характеристики інфекційних хвороб. Алгоритми виконання практичних навичок. (практика №9)